Zgiełk naszych czasów wpływa na nasze samopoczucie i powoduje wiele chorób.
Ajurweda zaleca oprócz zdrowej diety i preparatów ziołowych medytację jogę, spacery na świeżym powietrzu i wysypianie się.
Przyprawy i zioła są nieodłącznym elementem ajurwedyjskiej diety j, ponieważ wpływają pozytywnie na wiele funkcji organizmu. Stosowanie ich opiera się wyłącznie na tradycji popartej wieloletnim doświadczeniem.
DAWKOWANIE: pół do 1 łyżeczki (3-6g) dwa razy dziennie z letnią wodą
Skład:
Ashwagandha (Withani somnifera) -jest ziołem o szerokim antystresowym działaniu, które pozwala na lepsze funkcjonowanie organizmu w warunkach codziennego stresu, poprawia wydolność fizyczną. Szczególnie jest skuteczne w pomocy podczas terapii chorób stresopochodnych jak: zapalenie stawów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, ogólne wycieńczenie.
Rasna (Alpinia galanga) - stosowany jest też w zaburzeniach żołądkowych i problemach z trawieniem. Roślina ta wykazuje też pewne właściwości psychoaktywne - rozjaśnia umysł i niweluje poczucie zmęczenia.
Jatamansi (Nardostachys jatamansi) - właściwości uspokajające, antyspazmatyczne, antyepileptyczne, przeciwhisteryczne, obniżające ciśnienie, przeciwzapalne i kardiotonizujące.
Shankhapushpi (Convolvulus Pluricaulis) - działa przede wszystkim uspokajająco na układ nerwowy.
Mandukaparni (Centella asiatica) -usuwaja objawy znużenia i zmęczenia psychicznego.
Brahmi (Bacopa monnieri) - bardzo korzystnie wpływa na umysł i układ nerwowy, a jego właściwości kojące są wręcz legendarne.
Vidarikand (Pueraria tuberosa) - działa odmładzająco