Anyż znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Posiada solidny aromat. Owoce anyżu mają charakterystyczny zapach, podobny nieco do zapachu kminku, lecz bardziej intensywny i słodkawy.
Niektóre źródła podają, że właściwości anyżu znano już w Egipcie, półtora tysiąca lat przed naszą erą. Roślinę tę cenili także Grecy, Rzymianie, Inkowie i Chińczycy. W Polsce anyż znany jest od Średniowiecza, a jego popularyzację zawdzięczamy zakonowi Benedyktynów.
Lecznicze właściwości anyżu sprawiają, że wykorzystywany jest w zwalczaniu wielu schorzeń, głównie przewodu pokarmowego oraz układu oddechowego. Ma on również działanie antybakteryjne. Ze względu na swój intensywny zapach chętnie jest wykorzystywany jako przyprawa, nadająca potrawom wspaniały smak i aromat.
Obecnie anyż stosuje się głównie w przemyśle cukierniczym i piekarniczym, ale nie tylko. Na sklepowych półkach znajdziemy ciasta, ciastka i cukierki z anyżem. Charakterystyczna woń anyżu, dobywa się też z wielu butelek z nalewkami i wódkami. Anyż bywa dodawany do dań warzywnych, drobiu i zup.
Zastosowanie:
Składniki: Anyż * (* z upraw ekologicznych)